Vuelta a Andalucía

Vuelta a Andalucía (Tour of Andalusia) ella Ruta del Sol (Sólrutan) er ein lokal sponsk súkklukapping, ið fyrstu ferð varð hildin í 1925.[1] Síðan 2005 hevur kappingin verið flokkað sum 2.1 í UCI Europe Tour.

Vuelta a Andalucía
Kunning um kappingina
Dato Hálvan februar
Øki Andalucía
Enskt navn Tour of Andalusia
Lokalt navn(nøvn) Vuelta a Andalucía (Spanskt)
Kelinavn(nøvn) Ruta del Sol (Spanskt)
Route of the Sun (Enskt)
Disiplin Vegsúkkling
Kapping UCI Europe Tour 2.1
Slag Teinakapping (5 dagar)
Søgan
Fyrsta kapping 1925 (1925)
Útgávur 62 (pr. 2016)
Fyrsti vinnarin  Ricardo Montero (ESP)
Flestir sigrar  Alejandro Valverde (ESP) (4 sigrar)
Seinasti  Alejandro Valverde (ESP)

VinnararRætta

 
Alejandro Valverde (myndin er tikin á Tour de France 2015) vann sín fimta samlaða sigur á Vuelta a Andalucía 2016.
Súkklari Lið
1925   Montero, RicardoRicardo Montero (ESP) Real Union Irun
1926–
1954
Ongin kapping
1955   Gómez del Moral, JoséJosé Gómez del Moral (ESP) individual
1956   Bover, MiguelMiguel Bover (ESP) Splendid-d'Alessandro
1957   Vidaurreta, HortencioHortencio Vidaurreta (ESP) Real Union-Palmera
1958   Company, GabrielGabriel Company (ESP) Faema-Guerra
1959   Pacheco, MiguelMiguel Pacheco (ESP) Faema-Guerra
1960   Mas, GabrielGabriel Mas (ESP) Faema
1961   Soler, AngelinoAngelino Soler (ESP) Faema
1962   Momeñe, José AntonioJosé Antonio Momeñe (ESP) KAS
1963   Barrutia, AntonioAntonio Barrutia (ESP) KAS-Kaskol
1964   Altig, RudiRudi Altig (GER) Saint Raphael-Gitane
1965   Segu, JoséJosé Segu (ESP) Tedi Montjuich
1966   Aranzabal, JesúsJesús Aranzabal (ESP) Fagor
1967   Mendiburu, RamónRamón Mendiburu (ESP) Fagor
1968   Houbrechts, AntoonAntoon Houbrechts (BEL) Fyrimynd:Cycling data FLA
1969   Gómez del Moral, AntonioAntonio Gómez del Moral (ESP) KAS-Kaskol
1970   Gómez Lucas, JoséJosé Gómez Lucas (ESP) KAS-Kaskol
1971   Monsere, Jean PierreJean-Pierre Monseré (BEL) Fyrimynd:Cycling data FLA
1972   Krekels, JanJan Krekels (NED) Goudsmit-Hoff
1973   Pintens, GeorgesGeorges Pintens (BEL) Rokado
1974   Maertens, FreddyFreddy Maertens (BEL) Fyrimynd:Cycling data FLA
1975   Maertens, FreddyFreddy Maertens (BEL) Fyrimynd:Cycling data FLA
1976   Knetemann, GerrieGerrie Knetemann (NED) TI-Raleigh
1977   Thurau, DietrichDietrich Thurau (GER) TI-Raleigh
1978 Ongin kapping
1979   Thurau, DietrichDietrich Thurau (GER) IJsboerke-Warncke
1980   Willems, DanielDaniel Willems (BEL) IJsboerke-Warncke
1981   Schipper, JosJos Schipper (NED) HB Alarmsystemen
1982   Sergeant, MarcMarc Sergeant (BEL) Boule d'Or
1983   Chozas, EduardoEduardo Chozas (ESP) Zor-Gemeaz
1984   Gorospe, JuliánJulián Gorospe (ESP) Reynolds
1985   Golz, RolfRolf Gölz (GER) Del Tongo
1986   Rooks, StevenSteven Rooks (NED) PDM-Concorde
1987   Golz, RolfRolf Gölz (GER) SuperConfex-Yoko
1988   Van Hooydonck, EdwigEdwig Van Hooydonck (BEL) SuperConfex-Yoko
1989   Bordonali, FabioFabio Bordonali (ITA) Malvor-Sidi
1990   Chozas, EduardoEduardo Chozas (ESP) ONCE
1991   Lezaun, RobertoRoberto Lezaun (ESP) Banesto
1992   Martínez Torres, MiguelMiguel Martínez Torres (ESP) ONCE
1993   Gorospe, JuliánJulián Gorospe (ESP) Banesto
1994   Della Santa, StefanoStefano Della Santa (ITA) Mapei–CLAS
1995   Della Santa, StefanoStefano Della Santa (ITA) Mapei–GB–Latexco
1996   Stephens, NeilNeil Stephens (AUS) ONCE
1997   Zabel, ErikErik Zabel (GER) Team Telekom
1998   García, MarcelinoMarcelino García (ESP) ONCE
1999   Pascual Rodríguez, JavierJavier Pascual Rodríguez (ESP) Kelme
2000   Peña, Miguel ÁngelMiguel Ángel Peña (ESP) ONCE–Deutsche Bank
2001   Dekker, ErikErik Dekker (NED) Rabobank
2002   Colom, AntonioAntonio Colom (ESP) Relax-Fuenlabrada
2003   Pascual Llorente, JavierJavier Pascual Llorente (ESP) Kelme-Costa Blanca
2004   Domínguez, Juan CarlosJuan Carlos Domínguez (ESP) Fyrimynd:Cycling data FOT
2005   Cabello, FranciscoFrancisco Cabello (ESP) Comunidad Valenciana-Elche
2006   García Quesada, CarlosCarlos García Quesada (ESP) Fyrimynd:Cycling data UNI
2007   Freire, ÓscarÓscar Freire (ESP) Rabobank
2008   Lastras, PabloPablo Lastras (ESP) Caisse d'Epargne
2009   Posthuma, JoostJoost Posthuma (NED) Rabobank
2010   Rogers, MichaelMichael Rogers (AUS) Team HTC-Columbia
2011   Irizar, MarkelMarkel Irizar (ESP) Team RadioShack
2012   Valverde, AlejandroAlejandro Valverde (ESP) Movistar Team
2013   Valverde, AlejandroAlejandro Valverde (ESP) Movistar Team
2014   Valverde, AlejandroAlejandro Valverde (ESP) Movistar Team
2015   Froome, ChrisChris Froome (GBR) Team Sky
2016   Valverde, AlejandroAlejandro Valverde (ESP) Movistar Team

KeldurRætta